Scoala Altfel Cu Asociatia Drumetii Montane

Scoala Altfel Cu Asociatia Drumetii Montane


Asociatia “ Drumetii Montane” a organizat in perioada 02 – 04 aprilie, diverse evenimente in cadrul programului Scoala Altfel.
Luni, 02 aprilie, peste 150 de elevi din Scoala Generala Nr. 1 Motru au participat la diverse activitati de orientare turistica, printre acestea mentionam: trasul cu sfoara, montare tabara, eveniment ce s-a desfasurat in padurea din apropierea Manastirii Tismana. Pe langa aceste activitati, membrii Asociatei “Drumetii Montane” au prezentat echipamentul necesar unei drumetii montane.
Marti, 03 aprilie, peste 80 de elevi din Scoala Generala Voievod Litovoi, din Targu Jiu au participat la o activitate de orientare turistica ce s-a desfasurat in incinta scolii.
Tot in data de 03 aprilie, Asociatia Drumetii Montane a organizat o activitate de orientare turistica in padurea din Cart. Barsesti, unde peste 30 de elevi din cadrul Colegiului National Spiru Haret- Targu Jiu au incercat sa descopere noi oportunitati de petrecere a timpului liber in natura.
Miercuri, 04 aprilie, Asociatia Drumetii Montane insotita de un grup format  din 120 de elevi din cadrul Grupului Scolar Energetic- Targu Jiu au igienizat zona Str. Muncii din Mun. Targu Jiu, eveniment organizat in colaborare cu Ocolului Silvic – Targu Jiu, Polaris M Holding - Targu Jiu si Consiliul Elevilor din Energetic.
In special multumim domnului Luis Popa, director in cadrul firmei Polaris M Holding care a sprijinit aceasta actiune prin punerea la dispozitie de saci menajeri si ridicarea sacilor dupa terminarea activitatii.
Astfel de activitati se vor mai desfasura si in zilele urmatoare.
Asociatia “Drumetii Montane” este formata din tineri pasionati de munte, natura, eco-turism si protectia mediului. Daca doriti sa faceti parte din echipa noastra ne puteti contacta accesand  site-ul www.drumetiimontane.ro , unde de asemenea veti putea studia detaliat activitatile pe care le-am desfasurat pana in prezent.
Va asteptam cu mult drag sa va avem alaturi ca parte a unei experiente pline de candoare si entuziasm!
Asociatia “Drumetii Montane” este sprijinita in prezent de Inscriptionari-textile.ro, TehnoPlus Industry, Biroul de Avocatura Cuculis si Asociatii, Goprint.ro, PromotionaleRomania.Ro, Powerball-Romania.com, JocShop.Ro, Lafarge Romania, Craimont.ro, Ibupublishing.ro, Vectords.ro, Ch-center.ro, Cupe-medalii.ro, Minorswing.ro
 
Alexandru Canavoiu – Presedinte Asociatie
0762325903, contact@drumetiimontane.ro
Asociatia „Drumetii Montane”
http://www.drumetiimontane.ro/Distribuie acest articol:

Vreau să fiu voluntar!

Dacă ți-ai făcut un stil de viață din activitățile eco-sportiv-turistice te așteptăm alături de noi!

ÎNSCRIE-TE!

Plecăm la drum lung cu încrederea că vom reuși să-i educăm pe cei de lângă noi într-un spirit verde și cu dorința de a face cât mai multe acțiuni pentru a proteja natura în toate formele sale.

Facebook