Festivalul Sporturilor Montane ”TRANSALPIN”

Asociatia ”Drumetii Montane” organizeaza in perioada 20-22 iulie 2012 Festivalul Sporturilor Montane ”TRANSALPIN”, eveniment in cadrul caruia sunt organizate doua concursuri: MARATONUL ”TRANSALPIN” si TROFEUL ”JIULUI”. Premii de 6000 EURO – in bani, vouchere si produse. Atentie: Nu se percepe taxa de participare.
    Maratonul TRANSALPIN cuprinde doua categorii de concurs: feminin si masculin. Concurentii vor alerga pe drumuri forestiere, poteci turistice marcate si asfalt. Pentru ambele categorii, traseul de concurs va fi urmatorul: Cabana Obarsia Lotrului - Pasul Groapa Seaca -Saua Huluzul - Vf Coasta lui Rus (2301 m) - Saua Piatra Taiata -Lacul Calcescu - DN 67C -SOSIRE (Cabana Obarsia Lotrului).     Participarea se va face in mod individual.
     Trofeul Jiului este un concurs outdoor intre echipe, formate din 3 persoane si reprezinta etapa a IV-a a Competitiei 'Stafeta Muntilor'.
In cadrul TROFEULUI ”JIULUI” sunt organizate trei categorii de concurs: JUNIORI, SENIORI si OPEN, fiecare dintre acestea fiind premiate separat.
     Probele de concurs sunt: raid montan - 2000 puncte, orientare pe harta 2000 puncte, escalada - 400 puncte, teste teoretice - 300 puncte, cultural - 300 puncte.
     Pentru categoria OPEN, proba RAID MONTAN se va desfasura pe ruta Cabana Obarsia Lotrului - Pasul Groapa Seaca -Saua Huluzul DN 67C -SOSIRE Cabana Obarsia Lotrului.
     Categoriile JUNIORI si SENIORI vor pargurge in cadrul probei RAID MONTAN urmatoarea ruta: Cabana Obarsia Lotrului - Pasul Groapa Seaca -Saua Huluzul - Vf Coasta lui Rus (2301 m) - Saua Piatra Taiata -Lacul Calcescu - DN 67C -SOSIRE Cabana Obarsia Lotrului.
     Casamentul general al TROFEULUI ”JIULUI” este alcatuit din insumarea celor mai bune rezultate obtinute de catre un club la cele trei categorii de concurs, plus punctajul probei culturale ce se va desfasura pe cluburi.
     Inscrierile se pot efectua pana la data de 16 iulie 2012, ora 22:00 pe sitele www.festivalul-transalpin.drumetiimontane.ro unde veti gasi detalii complete despre festival.
     Atat castigatorii cat si participantii la eveniment vor fi recompensati cu premii ce insumeaza peste 6000 euro, oferite de catre sponsorii nostri: Inscriptionari-textile.ro, TehnoPlus Industry, Biroul de Avocatura Cuculis si Asociatii, Goprint.ro, PromotionaleRomania.Ro, Powerball-Romania.com, JocShop.Ro, Lafarge Romania, Craimont.ro, Ibupublishing.ro, Vectords.ro, Ch-center.ro, Cupe-medalii.ro, Minorswing.ro.
Parteneri in organizarea festivalului sunt: Televiziunea Travel Mix, Cabana Obarsia Lotrului, Fundatia Guard Forest, Salvamont Hunedoara, Salvamont Valcea, Inspectoratul de Jandarmi Hunedoara, Inspectoratul de Jandarmi Valcea, Transalpina.biz, Retezat Maraton, Asociatia Club Duster