Caravana dezbatere Voluntmont la Targu Jiu

Caravana dezbatere Voluntmont la Targu Jiu


Vineri, 25 noiembrie 2011in sala de conferinta din incinta Primariei Targu Jiu a avut loc Caravana Dezbatere Voluntmont, organizata de Asociatia Drumetii Montane in parteneriat cu Asociatia pentru Dezvoltare Comunitara Nehoiu. Caravana derulata la finele saptamanii trecute a avut doua teme:
     a) Cum pot tinerii din zona montana sa isi dezvolte o afacere in turism sau agroturism
     b) cum pot ajuta ONG-urile voluntarii ca adeverintele/diplomele pe care acestia le ofera la finalizarea unui proiect la care voluntarii au lucrat sa fie recunoscute de catre angajator.
     In Romania voluntariatul nu este atat de apreciat de catre angajatori ca in alte tari, iar noi prin actiunile derulate la nivel national, dorim sa schimbam acest lucru.
     Multi dintre noi am lucrat ca voluntari, perioade mari de timp, in diverse proiecte, in cadrul carora am indeplinit functii, am avut responsabilitati, fapt ce a dus la dobandirea unor calitati profesionale pe care le putem pune in practica la un loc de munca. Desi am acumulat o expereunta vasta, utila unui angajator, lipsa unui certificat de atestare semnat de un organism acreditat, ne impiedica sa fim luati in seama, iar aceasta stare de fapt dorim sa o schimbam.
    Ca voluntar iti sacrifici o mare parte a timpului tau liber pentru a realiza ceva, a atinge un obiectiv, a indeplini un tel. Este extrem de greu sa fii voluntar pe termen lung, multi dupa doua trei luni renunta, deoarece voluntariatul pe proiecte/activitati/actiuni este exact ca un serviciu doar ca nu esti platit.
     La caravana din data de 25 noiembrie 2011 au participat reprezentanti ai Primariei Municipiului Targu Jiu, Consilul Local al Judetului Gorj, Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Gorj, Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca a Judetului Gorj, Liga Studentilor din Universitatea Constantin Brancusi, Administratia sitului Natura 2000 - Nordul Gorjului de Vest, Colegiul National Ecaterina Teodoroiu, Grup Scolar Energetic Nr. 1, Colegiul "Mihai Viteazul" Bumbesti-Jiu.
     Multumim reprezentatilor Primariei Municipiului Targu Jiu care ne-au primit cu bratele deschise cat si partenerilor care ne sprijina in tot ceea ce facem, acestia pot fi vazuti pe site-ul www.drumetiimontane.ro categoria Parteneri. Asociatia Drumetii Montane este formata din tineri pasionati de munte, natura, eco-turism, protectia mediului, iar daca doriti sa faceti parte din echipa noastra ne puteti contacta via formularului de pe site-ul www.drumetiimontane.ro , unde totodata veti putea studia mai in detaliu activitatile pe care le-am desfasurat pana in prezent. In prezent Asociatia Drumetii Montane este sprijinita de agentii economici: Ch-Center Hosting, Vector di Sign, Pensiunea Casa Bobo, Euro Park Brasov.Distribuie acest articol:

Vreau să fiu voluntar!

Dacă ți-ai făcut un stil de viață din activitățile eco-sportiv-turistice te așteptăm alături de noi!

ÎNSCRIE-TE!

Plecăm la drum lung cu încrederea că vom reuși să-i educăm pe cei de lângă noi într-un spirit verde și cu dorința de a face cât mai multe acțiuni pentru a proteja natura în toate formele sale.

Facebook