Festivalul Drumetii Montane 2014

Festivalul „Drumetii Montane”,  organizat de catre Asociatia "Drumetii Montane" si "Jnepenii", a constituit etapa a III-a in cadrul Campionatului National „Stafeta Muntilor”.  Anul acesta actiunea s-a desfasurat in perioada 1-3 august la Complexul Turistic „Cheile Butii” din Muntii Retezat, adunand la start peste 350 de oameni care au putut concura la diverse probe cu specific montan.

Toti cei care au dorit sa participe la Festival au ales o categorie in functie de varsta, gen si experienta, iar distributia echipelor s-a facut astfel: la categoria feminin au fost „Domnitele suave” cu 9 echipe inscrise, la categoriile „Open” si "Family" au fost "Haiducii" cu 31 echipe, respectiv 27 echipe, la categoriile  „Veterani” si "Elite" au fost "Zmeii Inaripati" cu 6 echipe si respectiv 10 echipe, iar categoriile „Copii” cu 8 echipe si „Juniori” cu 7 echipe au fost „Dinozaurii Pitici”. Toate echipajele au fost coordonate de catre organizatorii numiti „flacaii viteji” ai acestui Festival.

Proiectul Festivalul „Drumetii Montane” a fost anul acesta un real succes, cu ajutorul sustinatorilor nostri oferindu-se premii in valoare totala de 13000 euro: Ch-Center Hosting, Dwyn.ro , Lew.ro, Doppelherz, VitalisGroup.ro, AuroMedia, Biroul de Avocatura Cuculis si Asociatii, MobilaDalin, Touch Antibacterial, Belkin International Inc, Craimont, MobilaDalin, IBU Publishing, Piticlic, O & R Bacau, Mozartinno, ListaFirme.ro, Elmo-Print, MagazinulArtistilor.ro, A-Z Cursuri, Hotel Pestera, CEDES Cercetare Dezvoltare, Imperior –FRA 12, Xventure - Freinademetz Off-Road Romania, Cofetaria Alice.

Multumim partenerilor: Bradut Associated, Uniunea Nationala a Studentilor din Romania, Music Channel Romania, Complexul Turistic Cheile Butii, Parcul National Retezat, Regia Nationala a Padurilor Romsilva, Ocolul Silvic Lupeni, Polaris M Holding.