Ziua 2, proba de Medie Distanta

Dupa cum bine stiti din articolele trecute, Mun. Targu Jiu gazduieste Campionatului National de Orientare in Alergare, concurs organizat de Federatia Romana de Orientare.
In functie de categoria la care au participat, sportivii au strabatut distante cuprinse intre 1,7 km si 5,4 km. La aceasta proba numita “Ziua 2 – Proba de Medie Distanta” concurentii au folosit harti si busole, iar pentru cronometrarea concurentilor se utilizeaza un sistem performant, numit SportIdent.
Competitia cuprinde 15 categorii, respectiv categorii diferite de varsta la feminin si masculin, o categorie OPEN, deschisa persoanelor de orice varsta si o noutate pentru concursurile organizate in Romania, categoria familie la care participa membrii unei familii, categorie in cadrul careia se preconizeaza ca se vor lansa viitorii campioni.
Castigatorii celei de-a doua zi au fost: Peter Knobloch, Cristian Constantin, Csis Robert (categoria M12), Emi Minoiu, Tintar Mihai, Rob Claudiu (categoria M14), Stefan Copetchi, Bele Felician, Gabor Prezensky (categoria M16), Tamas Prezensky, Vlaicu Ionut, Paul Pricop (categoria M18), Szabolcs Gyorgy, Giurgica Marcelin, Daniel Barkasz (categoria M20), Bogya Tamas, Ionut Zinca, Mircea Dopovecz (categoria M21), Denisa Tamas, Timea Virag, Denisa Tecar (categoria F12), Branzila Lisa, Roxana Culcean, Agnes Neda (categoria F14), Laszlo Monika, Sandra Sandulescu, Bonto Diana (categoria F16), Andra Anghel, Andrada Dervesteanu, Cristina Brezian (categoria F18), Patricia Carausan, Nicoleta Papara (categoria F20), Veronica Minoiu, Andreea Danila, Anca Stupu (categoria F21).
Urmatoarea proba de concurs, lunga distanta, se va desfasura in data de 03 septembrie 2011 in padurea Rasova, incepand cu ora 10.00.
Centrul de concurs se afla la Hotel Sport din Tg-Jiu, iar detalii suplimentare va pot fi oferite de catre Canavoiu Alexandru 0762.325.903 si Dionisie Rosca 0767.247.646.
Multumim partenerilor nostrii Asociatia Drumetii Montane, Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret, Primaria Targu Jiu, C.S.Pandurii Targu Jiu, Palatul Copiilor Targu Jiu, Eco Sport Club, Liga Studentilor din Universitatea "Constantin Brancusi".