Raport de activitate pe semestrul I Proiectul Eco-grădinița 2015- 2016 ”Puterile ne sunt limitate, dar efortul e cel care contează”

În anul școlar 2015- 2016, proiectul Eco-grădinița se desfășoară sub sloganul ”Puterile ne sunt limitate, dar efortul e cel care contează”.

Grădinița cu Program Prelungit nr.1 Năsăud are ca partener de derulare a proiectului Asociația ”Drumeții montane” Târgu- Jiu, reprezentată prin domnul Alexandru Cănăvoiu. Responsabilul cu proiectul din partea instituției școlare este prof. înv. preșcolar Pop Oana.

Pentru semestrul I, calendarul activităților propuse spre derulare a fost următorul:

DATA

CONŢINUTURI

MODALITĂŢI DE REALIZARE

LOCUL DESFĂŞURĂRII

CINE RASPUNDE?

Octombrie

Puterile ne sunt limitate, dar efortul e cel care contează!

• Lansarea proiectului-

Masă rotundă cu toate persoanele responsabile de proiect

Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 1 Năsăud

Reprezentanții Asociației Drumeții Montane

Noiembrie

”Amintirea toamnei”

Drumeții, colecționări de frunze, castane, diferite materiale pentru realizarea unei cutii senzoriale a toamnei.

Împrejurimile unității de învățământ

Copiii din grupe

Părinții copiilor

Decembrie

Spune ce-ai pipăit?

Joc didactic. Adaptare a săculețului fermecat, cu materiale din natură (pietre, lemn, nisip, frunze, castene etc)

Sala de grupă

Ianuarie

Videoproiecții despre turism și ecologie!

Videoproiectare cu diferite locații turistice.

Fișă de lucru, de genul Așa DA/ Așa NU, cu accent pe modul corect de comportament în natură.

Sala de grupă

Copiii din grupă

La acestea, s-a adăugat o participare la o întâlnire inițiată de Radio Someș, în parteneriat cu Primăriile locale. Aceasta a avut drept scop responsabilizarea locuitorilor județului în privința respectării și aplicării normelor de protecție a mediului înconjurător. Campania poartă numele de ”Demonstrează că îți pasă” și pentru orașul Năsăud, întâlnirea  a avut loc în data de 24 ianuarie 2016, ora 12,45 la Casa de Cultură din orașul nostru. Am fost prezenți la această acțiune prin câțiva reprezentanți.

De asemenea, drept dovadă că am derulat activitățile educative propuse în acest semestru anexez pozele primite de la colegele implicate, ce vor fi expuse pe siteul asociației partenere precum și pe contul de facebook al grădiniței.

Pentru semestrul I, am încheiat și semnat actualul raport.

1. Director prof. Giurebe Cristina
  2. Prof. Pop Oana