Redirectioneaza 2% pentru Asociatia "Drumetii Montane"

Juridic am luat fiinta la data de 19 octombrie 2010 si ne dorim ca in timp sa completam aceasta prezentare cu actiunile concrete pe care le-am intreprins si rezultatele obtinute.
Pe toti cei care doresc sa participe la remarcarea traseelor, refacerea de trasee, programe cultural-ecologice, etc,  ii asteptam alaturi de noi, sa facem impreuna un pas in natura, pentru natura!
Descrierea completa a Asociatiei “Drumetii Montane” o puteti gasi facand click AICI ( Prezentare Asociatia Drumetii Montane )
Dorim ca in acest an sa realizam cat mai multe actiuni, una dintre modalitatile cele mai usoare de a sustine aceste proiecte este directionarea catre Asociatie a 2% din impozitul anual.

CE INSEAMNA 2%?
* Sistemul 2%, prevazut de Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, permite contribuabililor persoane fizice sa directioneze 2% din impozitul pe venit catre o entitate non-profit (ONG).
* 2% este un sistem prin care cetatenii au posibilitatea de a hotari in mod direct ce se intampla cu o parte a impozitului datorat statului.
* Daca nu directionati acesti 2% catre un ONG, procentul respectiv ramane in bugetul statului.
* Directionarea nu presupune costuri/eforturi suplimentare, in afara de completarea datelor de mai jos in declaratiile de venit.
* Data pana la care trebuie depuse/trimise formularele este 15 mai 2013.
CUM SE PROCEDEAZA?
* Daca aveti venituri din salarii:
- completati declaratia 230 (click pentru a descarca) - suma corespunzatoare a 2% va fi calculata de catre organele fiscale (Formularul 210).  (se completeaza doar punctul I - Date de identificare a contribuabilului, Semnatura si Data )
* Daca aveti venituri din alte surse (cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor, etc.):
- completati declaratia 200 (click pentru a descarca) - suma corespunzatoare a 2% va fi calculata de catre organele fiscale.
* Declaratia se completeaza de mana, in doua exemplare, dintre care unul ramane la contribuabil.
* Aceasta poate fi depusa personal la organul fiscal de domiciliu, transmise prin posta, prin scrisoare recomandata sau inmanata unui reprezentant Asociatia “Drumetii Montane”.
Va rugam sa retineti ca directionarea celor 2% este anonima, ceea ce inseamna ca trezoreria nu are dreptul de a face public numele contribuabilului (se presupune ca se pot face calcule inverse, pentru a afla salariul persoanei respective).