2014

Campionatul National de Turism Sportiv "Stafeta Muntilor" - iulie - septembrie 2014

Campionatul Stafeta Muntilor s-a desfasurat in acest an pe parcursul a 6 etape la care au participat 56 de cluburi. In cadrul campionatului au participat tineri pasionati de turism, sport si ecologie care fac parte din Proiectul Jnepenii, un proiect ce are ca scop educatia ecologica a tinerilor si oferirea unor oportunitati de petrecere a timpului liber prin implicarea lor in activitati sportiv-cultural-ecologice.

Festivalul Drumetii Montane

Festivalul „Drumetii Montane”,  organizat de catre Asociatia "Drumetii Montane" si "Jnepenii", a constituit etapa a III-a in cadrul Campionatului National „Stafeta Muntilor”.  Anul acesta actiunea s-a desfasurat in perioada 1-3 august la Complexul Turistic „Cheile Butii” din Muntii Retezat, adunand la start peste 350 de oameni care au putut concura la diverse probe cu specific montan.